}

AcasaAcasa  CalendarCalendar  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Perfectiunea noptii judecatilor

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Mirela-Admin
ADMIN
ADMIN

Numarul mesajelor : 1028

MesajSubiect: Perfectiunea noptii judecatilor   Mar 08 Sept 2009, 03:33

PERFECTIUNEA NOPTII JUDECATILOR (LAILAT AL QADR)

Allah Preaînaltul spune:
Noi am pogorât [Coranul] în noaptea al-Qadr
Dar de unde sã stii ce este noaptea al-Qadr?!
Noaptea al-Qadr este mai bunã decît o mie de luni!
În timpul ei se coboarã îngerii si Duhul, dupã voia Domnului lor,
pentru orice poruncã!
Ea este pace, pînã la ivirea zorilor! (97 : 1-5)
Noi am trimis-o într-o noapte binecuvântatã. (44 : 3)

Abu Huraira (Allah sa-l aiba în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Celui ce se roagã în Noaptea Puterii, cu credintã si speranta rãsplãtii, i se vor ierta pãcatele trecute. (Convenit)

Ibn 'Umar (Allah sã-l aibã în mila Sa!) a relatat cã niste Însotitori ai Trimisului lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) au vãzut Noaptea Minunatã în vis, în ultimele sapte nopti ale Ramadanului, la care Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Vãd cã visul vostru se potriveste cu ultimele sapte nopti. Oricine o cautã, sã o caute în ultimele sapte nopti.(Convenit)

Umm al mo'minin 'A'isha (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) avea obiceiul sã se închidã singur în ultimele zece nopti de Ramadan. El a zis: Cãutati dupã Noaptea Judecãtilor între ultimele zece nopti de Ramadan.(Convenit)

Umm al mo'minin 'A'isha (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) a zis: Cãutati dupã Noaptea Binecuvântatã (Noaptea Judecãtilor) în noptile fãrã sot din ultimele zece zile de Ramadan. (Bukhari)

Umm al mo'minin 'A'isha (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat: Când începeau ultimele zece nopti, Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) stãtea treaz toatã noaptea (în rugãciune), îsi trezea familia si se pregãtea sã fie mai sârguincios în
credintã.(Convenit)

Umm al mo'minin 'A'isha (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat cã Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) se strãduia mai mult în credintã în timpul Ramadanului decât era obisnuit sã se strãduie la începutul lui.(Muslim)

Umm al mo'minin 'A'isha (Allah sã o aibã în mila Sa!) a relatat: L-am rugat pe Trimisul lui Allah (pacea si binecuvântarea lui Allah fie asupra lui!) sã-mi spunã ce sã zic dacã în vreo noapte voi vedea Noaptea Binecuvântatã. El a rãspuns: Sã te rogi asa: Allah, Tu esti Multiertãtor si iubesti iertarea. Iartã-mã!(Tirmidhi)

„Pe Cel în mâna Căruia se află sufletul lui Muhammed! Toti cei care aud
de mine din acest popor, crestini si iudei,
apoi mor fără să creadă în ceea ce am primit eu, vor fi dintre oamenii Iadului.”
Sus In jos
http://religia-islamica.religionboard.net

Perfectiunea noptii judecatilor
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Nicotiana affinis (Regina noptii)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Religia islamica :: RELIGIE :: AQEEDAH-
Mergi direct la:  
Creati un forum gratuit | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog