}

AcasaAcasa  CalendarCalendar  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Viziunea in somn-despre visuri

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Mirela-Admin
ADMIN
ADMIN

Numarul mesajelor : 1028

MesajSubiect: Viziunea in somn-despre visuri   Vin 23 Oct 2009, 09:57

HADITHS

ABU HURAYRAH(radianllahu anhu) relateaza ca TRIMISUL lui ALLAH (sallallahu aleyhi wa salam) a zis:"Tot ce ramane de pe urma profetilor sunt vestile bune. El a fost intrebat ce inseamna asta si a raspuns:"Este un vis bun." (Bukhari)

ABU HURAYRAH (radianllahu anhu) relateaza ca Trimisul lui ALLAH (salallahu aleyhi wa salam) a spus:" Cand se apropie timpul , viziunea celui credincios nu este minciuna,iar visul unui credincios este a 46-a parte a profetiei." (CONVENIT)

Abu Hurayrah(radianllahu anhu) a relatat ca TRIMISUL lui ALLAH (salallahu aleyhi wa salam) a spus:"CEL ce ma vede in visul sau , este ca si cum m-a vazut in trezie, caci diavolul nu apare cu infatisarea mea." (CONVENIT)

Abu Sa'id al-Khudri (radianllahu anhu) relateaza ca l-a auzit pe TRIMISUL lui ALLAH (salallahu aleyhi wa salam) zicand:" Daca vreunul dintre voi are un vis placut , acesta vine de la ALLAH.SA-L laude pe ALLAH si sa-l povestesca(visul).
O versiune spune:"Sa nu-l povesteasca decat celor care-i iubeste.Daca are un vis neplacut , acesta este trimis de diavol.Apoi, sa caute adapost la ALLAH si sa nu-l pomeneasca nimanui.Atunci , nu i se va intampla nimic rau. " (CONVENIT)

Abu QATADA(radianllahu anhu) relateaza ca TRIMISUL lui ALLAH(salallahu alehi wa salam) a zis:"Viziunea adevarata este de la ALLAH , iar visul neclar este de la ALLAh.Cel care are un vis neplacut , sa scuipe de trei ori in stanga si sa caute adapost la ALLAH, de raul diavolului.Atunci nu i se va intampla nimic rau." (CONVENIT)

Jabir (radianllahu anhu) relateaza ca TRIMISUL lui ALLAH a zis:" DACA unul dintre voi are un vis neplacut , sa scuipe de trei ori in stanga sa, sa ceara ajutorul lui ALLAH , de trei ori , impotriva diavolului si sa schimbe partea capului pe care era intins."

Wathila ibn al-Asqa' (radianllahu anhu) relateaza ca TRIMISUL lui ALLAH ( salallahu aleyhi wa salam) a zis:" Cea mai grava minciuna este ca cineva sa ceara paternitate falsa sau sa pretinda ca a vazut (sa povesteasca vise mincinoase) sau sa puna pe seama mea ceva ce nu am zis."
(Bukhary

„Pe Cel în mâna Căruia se află sufletul lui Muhammed! Toti cei care aud
de mine din acest popor, crestini si iudei,
apoi mor fără să creadă în ceea ce am primit eu, vor fi dintre oamenii Iadului.”
Sus In jos
http://religia-islamica.religionboard.net

Viziunea in somn-despre visuri
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Despre anii de studentie/liceu si importanta lor pentru viitor
» Despre masinile de tricotat
» totul despre condimente
» Discutii despre goblen
» Ce spune floarea preferata despre tine?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Religia islamica :: RELIGIE :: AQEEDAH-
Mergi direct la:  
Forumgratuit.ro | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Blogratuit.ro