}

AcasaAcasa  CalendarCalendar  CautareCautare  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Of, cit de rau imi pare...

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Meryem
Membru
Membru

Numarul mesajelor : 50

MesajSubiect: Of, cit de rau imi pare...   Mar 09 Oct 2012, 01:18

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
“Inainte sa zica un suflet: ‘Vai mie, pentru ca nu am luat in seama [la indatoririle mele] fata de Allah, fiindca eu am fost printre batjocoritori!” (Quran, traducerea sensurilor 39:56)

Nu e suflet sa nu se ridice fara sa spuna “Of, cit de rau imi pare”

Of, cit de rau imi pare… cind am stat treaz noptile (numai pentru distractie)

Of, cit de rau imi pare… de anii pe care i-am pierdut

Of, cit de rau imi pare… de toate orele si clipele pe care le-am petrecut (fara sa-mi aduc aminte de Allah)

Of, cit de rau imi pare… de toate acele nopti si zile

Of, cit de rau imi pare… ca prietenii ce i-am ales nu-mi vor fi de nici un folos

Of, cit de rau imi pare… ca partenerul ce l-am ales nu va putea sa-mi fie aparator

Of, cit de rau imi pare… ca viata mi s-a dus acum, iar timpul a trecut

Of, cit de rau imi pare… ca scrierea mea va aparea cu pacate

Of, cit de rau imi pare… in ziua cind voi aparea in fata lui Allah cu picioarele goale si dezgolit

Of, cit de rau imi pare… cind oamenii ce-si duc pacatele si faptele bune apar

Si cel cu fapte bune si cel cu pacate se vor prezenta in fata lui Allah, Domnul lumilor

Of, cit de rau imi pare… de cei 30, 40, 50 sau poate 60 de ani petrecuti, iar apoi vine intilnirea cu Allah, Domnul
lumilor

“Vai mie, pentru ca nu am luat in seama [la indatoririle mele] fata de Allah”

Noaptea (timpul meu) s-a terminat, iar ochii mei nu au trait bucuria sa plinga de teama de Allah.

Noaptea s-a terminat, iar picioarele mele nu s-au invrednicit sa stea in fata lui Allah (in rugaciune)

Of, cit de rau imi pare… cum mi-a trecut viata fara nici o fapta buna de care sa am folos

Of, cit de rau imi pare… cind soarele rasare

Soarele rasare si noaptea s-a terminat, insa eu nu m-am invrednicit sa obosesc ingenunchind lui Allah (in sujood)

Of, cit de rau imi pare… de salat-ul (fard) pe care l-am neglijat

Of, cit de rau imi pare… de zakat-ul pe care nu l-am dat

Of, cit de rau imi pare… ziua in care am mincat (in Ramadan)

Of, cit de rau imi pare… de toate pacatele ce le-am facut

Of, cit de rau imi pare…. de pacatele pe care va trebui sa le suport

Of, cit de rau imi pare… cind scrierea e aratata si e din ce in ce mai grea, si numai Allah este Judecatorul

Of, cit de rau imi pare… jalea mea imi va aduce vreun beneficiu?

Of, cit de rau imi pare… ce-as vrea sa mi se permita sa ma introc (in lume) inainte de a muri

Of, cit de rau imi pare… cum oare nu mi-am exprimat multumirea pentru favorurile (pe care Allah mi le-a dat)?

Of, cit de rau imi pare… ca nu i-am multumit lui Allah pentru ca a indepartat ura

Of, cit de rau imi pare… ca limba mea nu l-a slavit mereu pe Allah

Of, cit de rau imi pare… ca limba mea nu a simtit fericirea de a-i multumi lui Allah

Of, cit de rau imi pare… in ziua cind cei cistigatori vor fi rasplatiti, iar cei victoriosi vor cistiga

Iar eu voi ajunge cu miinile goale dupa timpul meu (petrecut in lume)

Of, cit de rau imi pare… in ziua cind cei buni vor fi rasplatiti si vor urca la Cel Slavit (Allah)

Iar eu nu voi putea sa ma uit la ei

Of, cit de rau imi pare… ca nu mi-am indeplinit datoria catre Allah, desi aveam putintza (sanatate) sa o fac

Of, cit de rau imi pare…

Jazak Allahu Khairan pentru traducere.
Sus In jos
http://www.muslimsromania.com

Of, cit de rau imi pare...
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Quilling-Arta de a rula hartia (18)
» Cum ti se pare o aventura de o noapte?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Religia islamica :: RELIGIE :: FISIERE AUDIO-VIDEO-
Mergi direct la:  
creează un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Contact | Semnaleaza un abuz | Creeaza un blog gratuit